Posted on

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، فضای مجازی کشور این روز‌ها به محلی برای تاخت و تاز‌ نرم افزارها و شبکه های خارجی تبدیل شده است و در این فضا نیاز به بومی سازی و بها دادن به ظرفیت‌های داخلی به شدت احساس می‌شود.

بحث استفاده از موتور جستجو ایرانی از سال‌های گذشته در کشور مطرح شده است و با توجه به توسعه ظرفیت استارت آپ ها در کشور به دلیل عدم حمایت مسئولان همچنان مسکوت مانده است امری که می‌تواند ضمن تولید ترافیک باعث افزایش منابع مالی این شرکت‌ها شود.

ایجاد محدودیت برای کاربران ایرانی در استفاده از جستجوگر‌های خارجی، نیز عامل ترغیب کننده‌ای برای توسعه این فناوری در داخل کشور محسوب می شود.
موتور‌های جستجو ایرانی متروک شدند

روح اله مومن نسب کارشناس حوزه فناوری در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با اشاره به توسعه موتور جستجوگرهای ایرانی اظهار کرد: بحث موتور جستجو بومی از سال‌های گذشته مطرح بوده است و در ۱۷ اسفند سال ۹۰ رهبر معظم انقلاب به صورت مکتوب طی نامه به ۲۷ مسئول کشوری دستور استفاده ایجاد موتور جستجو بومی را ابلاغ کرد.

این کارشناس حوزه فناوری تصریح کرد: از سال ۹۰ تا ۹۲ تقریبا ۴ موتور جستجو بومی به نام‌های فارس جو، یوز، پارسیک و زال توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسیدند، امکانات دولتی مانند سرور و پهنای باند که به منظور حمایت از شرکت‌های ایرانی اختصاص داده شد، از سوی دولت پس گرفته شد.

مومن نسب بیان کرد: این محدودیت‌های اعمال شده باعث تعطیلی موتور‌های جستجو مانند سلام دات آی ار و فارسی جو شد، این موارد به تدریج موجب متروک شدن و از طرفی تعدیل نیرو در این استارت آپ ها شد.

این کارشناس فناوری ابراز کرد: یوز نیز به دلیل باز پس گیری سرویس از مدار خارج شد با این شرایط و عدم حمایت، نباید توقع داشته باشیم که استارت آپ‌های ایرانی بتوانند با موتور جست جوی گوگل رقابت کنند.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های داخلی در صورت تصمیم و عزم جدی وزارت ارتباطات موتور‌های جستجوگر قوی به دست مهندسان ایرانی اجرا خواهد شد.

مومن نسب ابراز کرد: با وجود اخبار‌ منفی که در حوزه فعالیت‌های استارت آپی به گوش می‌رسد، زمانی که پهنای باند خارجی با محدودیت مواجه شد، جوانان ایرانی اقدام به ایجاد موتور جستجوی ایرانی به نام “هورا” کردند که در مرحله رفع باگ و تست گیری قرار دارد.

این کارشناس حوزه فناوری بیان کرد: در صورتی که سهم موتور‌های جستجو از تولید ترافیک پرداخته شود، بسیاری از فعالان استارت آپی با کمبود منابع مالی مواجه نخواهند شد.

منبع: www.mizanonline.com/fa/news/584842

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *